BL-HJXGXBX32N
DigiKey Part Number
BL-HJXGXBX32NTR-ND - Tape & Reel (TR)
BL-HJXGXBX32NCT-ND - Cut Tape (CT)
BL-HJXGXBX32NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL-HJXGXBX32N
Description
LED RGB CLEAR 3528 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 468nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3V Green, 3V Blue 6-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3V Green, 3V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
630nm Red, 530nm Green, 470nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
6-PLCC
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.40mm