BL-HBXJXGX32L
DigiKey Part Number
BL-HBXJXGX32LTR-ND - Tape & Reel (TR)
BL-HBXJXGX32LCT-ND - Cut Tape (CT)
BL-HBXJXGX32LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BL-HBXJXGX32L
Description
LED RGB CLEAR 5050 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 568nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.2V Green, 3.3V Blue 6-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BL-HBXJXGX32L Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.2V Green, 3.3V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
630nm Red, 525nm Green, 570nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
6-SMD, J-Lead
Lens Transparency
Clear
Size / Dimension
5.00mm L x 5.00mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
1.60mm