AB-FD012I8-19712-XA2-12S
DigiKey Part Number
2007-AB-FD012I8-19712-XA2-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FD012I8-19712-XA2-12S
Description
LED MOD AB-FD RGB LNR STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
90lm Red, 248lm Green, 56lm Blue
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Packaging
Strip
Viewing Angle
90°, 120°
Part Status
Active
Features
IP67
Type
LED Module
Size / Dimension
304.80mm L x 14.50mm W
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Height
6.50mm