AB-D6780-V12-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D6780-V12-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D6780-V12-Q
Description
90-305VAC INPUT, 12VDC OUTPUT, 8
Detailed Description
6.67A 12V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
80 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Voltage - Isolation
3.2 kV
Series
Dimming
Non-Dimmable
Ratings
IP67
Type
Constant Current, Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Efficiency
88%
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
90VAC
Size / Dimension
6.80" L x 2.08" W x 1.44" H (172.6mm x 52.9mm x 36.5mm)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
6.67A