AB-D2060-V24-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D2060-V24-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2060-V24-Q
Description
100-240VAC INPUT, 24VDC OUTPUT,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP20
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
88%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Screw Terminal
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.30" L x 2.28" W x 0.71" H (159.9mm x 57.8mm x 18.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV, UKCA
Voltage - Input (Max)
132VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
24V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
2.5A