WGCF20-2.0-A1
DigiKey Part Number
4236-WGCF20-2.0-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WGCF20-2.0-A1
Description
Carbon Fibre Thermal Filler Pad
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Black 150.00mm x 50.00mm Rectangular
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
AMEC Thermasol
Outline
150.00mm x 50.00mm
Series
Thickness
0.0790" (2.000mm)
Packaging
Bulk
Material
Silicone Rubber
Part Status
Active
Color
Black
Usage
Multi
Thermal Resistivity
0.07°C/W
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Thermal Conductivity
20W/m-K