MPC600-0.20
DigiKey Part Number
4236-MPC600-0.20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC600-0.20
Description
PCM 305x305x0.2mm, 6.0W/mk
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 305.00mm x 305.00mm Square Tacky - Both Sides
Category
Outline
305.00mm x 305.00mm
Manufacturer
AMEC Thermasol
Thickness
0.008" (0.20mm)
Series
Material
Aluminum Oxide filled Acrylic
Packaging
Bulk
Adhesive
Tacky - Both Sides
Part Status
Active
Color
Gray
Usage
Thermally Conductive
Thermal Resistivity
0.02°C/W
Type
Phase Change Pad, Sheet
Thermal Conductivity
6.0W/m-K