MPC300A-0.50
DigiKey Part Number
4236-MPC300A-0.50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC300A-0.50
Description
THERM PAD BLUE
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Blue Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
AMEC Thermasol
Material
Non-Silicone
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.08°C/W
Type
Phase Change Pad, Sheet
Thermal Conductivity
3.0W/m-K