ALEV50-CS
DigiKey Part Number
2040-ALEV50-CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV50-CS
Description
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
16 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
250 mA
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Resistance
96Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max