AOTF360A70L
DigiKey Part Number
785-AOTF360A70L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF360A70L
Description
MOSFET N-CH 700V 12A TO220F
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 12A (Tj) 29.5W (Tc) Through Hole TO-220F
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1360 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
29.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
360mOhm @ 6A, 10V