FWECY1390-150M
DigiKey Part Number
3475-FWECY1390-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWECY1390-150M
Description
FIXED IND 15UH 9.2A 15 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 9.2 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
24.3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.512" L x 0.492" W (13.00mm x 12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
8.04A
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)