LZE-13-050-A-00-10-S
DigiKey Part Number
1817-LZE-13-050-A-00-10-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LZE-13-050-A-00-10-S
Description
LINEAR POSITION SENSOR 2" RANGE,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer) Sensor Linear Position Round Shaft Cable
Category
Output
0V ~ 10V
Manufacturer
Alliance Sensors Group
Actuator Type
Round Shaft
Series
Linearity
±0.15%
Packaging
Box
Voltage - Supply
12V ~ 30V
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Cable
Technology
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Linear Range
0 ~ 50.00mm (0 ~ 1.97")