ASEK773ECB-200B-T-DK
DigiKey Part Number
620-1957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK773ECB-200B-T-DK
Description
EVAL BOARD FOR ACS773
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS773 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
6.6mV/A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
ACS773
Sensing Range
200A