ACS756KCB-050B-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS756KCB-050B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS756KCB-050B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±1.8%
Mfr
Accuracy
±7.5%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
3µs
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
40mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 120kHz