ACS733KLATR-40AU-T
DigiKey Part Number
620-1989-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1989-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1989-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS733KLATR-40AU-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 40A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Differential Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Accuracy
±1.7%
Mfr
Voltage - Supply
3.14V ~ 3.46V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
200ns
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
35mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
66mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
1MHz
Supplier Device Package
16-SOIC
Linearity
±0.5%