ACS722KMATR-10AB-T
DigiKey Part Number
620-1738-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1738-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1738-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS722KMATR-10AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 10A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±2.5%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
5µs
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
132mV/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
DC ~ 80kHz