C2E-16.000-12-3030-X-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C2E-16.000-12-3030-X-R |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 90 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C2E-16.000-12-3030-X-R Models |
Category | Load Capacitance 12pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 90 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2.5x2) |
Frequency Stability ±30ppm | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |