C2E-16.000-12-3030-X-R
DigiKey Part Number
3997-C2E-16.000-12-3030-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C2E-16.000-12-3030-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C2E-16.000-12-3030-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2E-16.000-12-3030-X-R
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 90 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2E-16.000-12-3030-X-R Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)