VSRAF-04-10-50-03-N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-VSRAF-04-10-50-03-N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VSRAF-04-10-50-03-N |
Description | VSRAF-04-10-50-03-N |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 4 |
Manufacturer AirBorn, a Molex company | Number of Columns 10 |
Series | Mounting Type Through Hole, Right Angle |
Packaging Bulk | Termination Solder |
Part Status Active | Features Board Guide, Jackscrew |
Connector Usage Backplane | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Connector Style High Speed | Current Rating (Amps) 2A |
Number of Positions 40 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 200VAC |
Pitch 0.050" (1.27mm) |