RM262-020-441-5500-076 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-RM262-020-441-5500-076-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RM262-020-441-5500-076 |
Description | RM262-020-441-5500-076 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole, Right Angle Gold |
Packaging Bulk | Insulation Color Gray |
Part Status Active | Insulation Height 0.200" (5.08mm) |
Connector Type | Contact Length - Post 0.109" (2.76mm) |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Features Mating Guide, Mounting Flange |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 3A |
Pitch - Mating | Voltage Rating 750V |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm) | Contact Shape Circular |