MK-253-021-335-220R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 14
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 7
Datasheet
In Stock: 9
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 2
21 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
MK-253-021-335-220R
DigiKey Part Number
4134-MK-253-021-335-220R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK-253-021-335-220R
Description
CONN MICRO-D PLUG 21POS R/A SLDR
Detailed Description
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Material, Finish
Aluminum Alloy, Electrodeposite Plated Cadmium
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
3A
Contact Material
Beryllium Copper
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C