D38999/26WG11PN
DigiKey Part Number
2899-D38999/26WG11PNCO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D38999/26WG11PN
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Olive Drab
Packaging
Box
Ingress Protection
Environment Resistant
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Coupling Nut
Number of Positions
11
Shielding
Shell Size - Insert
21-11
Current Rating (Amps)
23A
Shell Size, MIL
G
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C