AMEL15-15S277HALPZ
DigiKey Part Number
2721-AMEL15-15S277HALPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEL15-15S277HALPZ
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 1A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Features
OCP, OSCP, OVP
Manufacturer
aimtec
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
87%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 61558-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W