AM15EW-4812SLPZ
DigiKey Part Number
2721-AM15EW-4812SLPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM15EW-4812SLPZ
Description
18~75VDC 12VDC 1.25A 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 18V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
91%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
1.25A
Standard Number
Power (Watts)
15 W