96PSA-A65W19P2-1
DigiKey Part Number
96PSA-A65W19P2-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
96PSA-A65W19P2-1
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W
Customer Reference
Detailed Description
19V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Current - Output (Max)
3.4A
Manufacturer
Advantech Corporation
Power (Watts)
65 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C6
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.25" L x 1.81" W x 1.16" H (108.0mm x 46.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, GS, KC, RCM
Voltage - Output
19V