ATS-TEC50-231-182
DigiKey Part Number
684-ATS-TEC50-231-182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-TEC50-231-182
Description
TEC Module 50x50x3.2mm
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 235.2W @ 27°C 26 A 80°C
Category
Delta Tmax @ Th
66°C @ 27°C
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Height
3.20mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
26 A
Part Status
Active
Voltage - Max
15.4 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
460 mOhms
Size / Dimension
Square - 50.00mm L x 50.00mm W
Operating Temperature
80°C
Qmax @ Th
235.2W @ 27°C