ATS-EXL117-300-R0
DigiKey Part Number
684-ATS-EXL117-300-R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-EXL117-300-R0
Description
PCIE EXTRUSION PROFILE, AL6063
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink Aluminum Top Mount, Extrusion
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATS-EXL117-300-R0 Models
Category
Width
9.213" (234.00mm)
Mfr
Fin Height
0.492" (12.50mm)
Packaging
Bulk
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
1.10°C/W @ 200 LFM
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Natural
6.90°C/W
Type
Top Mount, Extrusion
Material
Attachment Method
Adhesive
Material Finish
Degreased
Shape
Rectangular, Fins
Base Product Number
Length
11.811" (300.00mm)