RF2-06A-T-21-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-06A-T-21-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-06A-T-21-50-G
Description
RF SMA CONNECTOR
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Crimp
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
6 GHz
Packaging
Bag
Features
Code A
Part Status
Active
Housing Color
White
Connector Style
Center Contact Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Brass
Contact Termination
Crimp
Body Finish
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
170 V