HRS-2B-10-GA
HRS-2B-10-GA
HRS-2B-10-GA
DigiKey Part Number
2057-HRS-2B-10-GA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRS-2B-10-GA
Description
RECEPTACLE STRIP, 1.27MM,VERTICA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)