ESMC-M-80-SGR-SMT-T/R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESMC-M-80-SGR-SMT-T/R |
Description | CONN HEADER R/A SMT 80POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 80 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ESMC-M-80-SGR-SMT-T/R Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Series | Insulation Height 0.165" (4.20mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Square |
Number of Rows 2 | Features Board Guide, Solder Retention |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 1.2A |