ESMC-M-20-SGR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-M-20-SGR-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-M-20-SGR-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
2057-ESMC-M-20-SGR-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-M-20-SGR-SMT-T/R
Description
CONN HEADER R/A SMT 20POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1.2A