ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-M-16-SGS-SMT-A-PP-T/R
Description
CONN HEADER VERT SMT 16POS 1.27M
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.266" (6.76mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.2A
Mounting Type
Mated Stacking Heights
8mm, 10.8mm, 15.4mm