ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-CT-ND - Cut Tape (CT)
2057-ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-T/R
Description
CONN RCPT VERT SMT 80POS 1.27MM
Detailed Description
80 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.356" (9.05mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Mated Stacking Heights
10.8mm, 12.3mm, 13.9mm
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
1.2A
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)