ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-T/R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ESMC-F-80-SGS-SMT-B-PP-T/R |
Description | CONN RCPT VERT SMT 80POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 80 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Color Black |
Part Status Active | Insulation Height 0.356" (9.05mm) |
Connector Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Contact Type Female Socket | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Mated Stacking Heights 10.8mm, 12.3mm, 13.9mm |
Number of Positions Loaded All | Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
Pitch - Mating | Current Rating (Amps) 1.2A |
Number of Rows 2 | Insulation Material Thermoplastic |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Shape Square |