Image for ESMC-F-68-SGS-SMT-A-PP-T/R is not available
ESMC-F-68-SGS-SMT-A-PP-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-68-SGS-SMT-A-PP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-68-SGS-SMT-A-PP-T/R
Description
CONN RCPT VERT SMT 68POS 1.27MM
Detailed Description
68 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Insulation Height
0.246" (6.25mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Mated Stacking Heights
8mm, 9.5mm, 11.1mm
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
1.2A
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)