ESMC-F-20-SGR-SMT-T/R
ESMC-F-20-SGR-SMT-T/R
ESMC-F-20-SGR-SMT-T/R
DigiKey Part Number
2057-ESMC-F-20-SGR-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ESMC-F-20-SGR-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMC-F-20-SGR-SMT-T/R
Description
CONN RCPT R/A SMT 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.145" (3.68mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1.2A
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)