CG-M-M16-1.5
DigiKey Part Number
2057-CG-M-M16-1.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-M-M16-1.5
Description
CABLE GLAND 4-8MM M16 BRASS
Customer Reference
Detailed Description
Cable Gland Brass, Nickel Plated M16x1.5 Silver
Category
Thread Size
M16x1.5
Manufacturer
Adam Tech
Thread Length
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bag
Panel Hole Size
0.630" (16.0mm)
Part Status
Active
Material
Brass, Nickel Plated
Type
Cable Gland
Color
Silver
Outside Cable Diameter (Min)
0.157" (4.00mm)
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Outside Cable Diameter (Max)
0.315" (8.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C