BHR-14-VSG-SMT
DigiKey Part Number
2057-BHR-14-VSG-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-14-VSG-SMT
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BHR-14-VSG-SMT Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.413" (10.49mm)
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
250VAC