BHR-12-HUA
DigiKey Part Number
2057-BHR-12-HUA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-12-HUA
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.356" (9.05mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
250VAC