BHR-10-HUA-ML
DigiKey Part Number
2057-BHR-10-HUA-ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHR-10-HUA-ML
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.354" (9.00mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
350VAC