AVR-1Z070711S55NLT
DigiKey Part Number
535-AVR-1Z070711S55NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AVR-1Z070711S55NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AVR-1Z070711S55NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-1Z070711S55NLT
Description
FIXED IND 55NH 76A 0.145 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 nH Unshielded Molded Inductor 76 A 0.145mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
155A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.145mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.264" L x 0.260" W (6.70mm x 6.60mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)