AVR-1F100808SR12LT
DigiKey Part Number
535-AVR-1F100808SR12LTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AVR-1F100808SR12LTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AVR-1F100808SR12LTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-1F100808SR12LT
Description
FIXED IND 120NH 70A 0.12 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Molded Inductor 70 A 0.12mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
94A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.12mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.425" L x 0.323" W x 0.335" H (10.80mm x 8.20mm x 8.50mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)