ASFLMPC-16.000MHZ-LY-T3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
16 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.6V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Abracon: Who We Are Today
ASFLMPC-16.000MHZ-LY-T3
DigiKey Part Number
ASFLMPC-16.000MHZ-LY-T3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASFLMPC-16.000MHZ-LY-T3
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ASFLMPC-16.000MHZ-LY-T3 Models
Category
Voltage - Supply
2.25V ~ 3.6V
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Current - Supply (Max)
35mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
6-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
6-SMD (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
22mA