AMPLA5030S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMPLA5030S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMPLA5030S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMPLA5030S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMPLA5030S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 4.6A 53 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 4.6 A 53mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMPLA5030S-4R7MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
53mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)