AMPLA4020S-1R0MT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AMPLA4020S-1R0MT |
Description | FIXED IND 1UH 5A 27 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Molded Inductor 5 A 27mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 8.5A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 27mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |