AISM-1210-100K-T
DigiKey Part Number
535-AISM-1210-100K-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AISM-1210-100K-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AISM-1210-100K-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AISM-1210-100K-T
Description
FIXED IND 10UH 150MA 2.1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Molded Inductor 150 mA 2.1Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AISM-1210-100K-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)