AHCR-S04R0SA306Q
DigiKey Part Number
535-AHCR-S04R0SA306Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHCR-S04R0SA306Q
Description
CAP LITHIUM HYBRID 30F 4V
Detailed Description
30 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 500mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
30 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C