AFBC-SH0603P-221T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 52,957
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 13
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 812,142
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
New at DigiKey
220 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.3A 50mOhm
AFBC-SH0603P-221T
DigiKey Part Number
535-AFBC-SH0603P-221TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AFBC-SH0603P-221TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AFBC-SH0603P-221TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFBC-SH0603P-221T
Description
FERRITE BEAD 220 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
2.3A
Manufacturer
Abracon LLC
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
220 Ohms @ 100 MHz