ADCM-S05R5SA106RB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA106RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA106RB
Description
CAPACITOR 10F 5.5V TH
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 80mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 1kHz
Lead Spacing
0.701" (17.80mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
1.004" L x 0.512" W (25.50mm x 13.00mm)
Tolerance
0%, +30%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C