ULCD-104DCT
ULCD-104DCT
DigiKey Part Number
1613-ULCD-104DCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULCD-104DCT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT LCD RGB 10.4
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LCD I2C, SPI 10.4" (264.16mm) 1024 x 100
Category
Viewing Area
264.19mm W x 25.80mm H
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
1024 x 100
Part Status
Active
Interface
I2C, SPI
Display Type
TFT - Color LCD
Controller Type
DIABLO16
Touchscreen
Capacitive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size
10.4" (264.16mm)